En Doğru Seçiminiz

Adelisa Pırlanta

Adelisa Pırlşanta ile Alakalı Sıklıkla Sorduğunuz Sorular

Adelisa Pırlanta Sertifikası, belirli Adelisa pırlantalarının gerçekliğini ve bütünlüğünü belgelemek için Adelisa tarafından verilir. Başka bir yerde satın alınan taşların yanında bulunabilecek belgelerin aksine, Adelisa Elmas Sertifikası, Adelisa’nın Tam Ömür Boyu Garantisi ile desteklenir. 
Adelisa Elmas Sertifikası ve Garantisi, bugün ve bundan sonraki yıllar için güvence sağlar.

Geçmişte geleneksel ve sade altın takılar tercih edilirken artık tek taş yüzükler yani pırlantalar tercih ediliyor. Ancak tek taş yüzük alırken çok dikkatli olmalısınız çünkü pırlanta satın almak hiç de kolay değil. Bir pırlantanın kalitesini nasıl anlarsınız? Aslında, 4C kuralını ve sertifikasyonla ilgili birkaç şeyi bilmek, kaliteli ve kazançlı bir alışveriş deneyimi sağlar. 4C kuralı nedir? Kesim, Karat, Berraklık, Renk. İşte pırlanta takı alırken dikkat etmeniz gerekenler.


Renk: Pırlanta takılar renksiz gibi görünse de renk tonlarına sahiptir. Bir pırlantanın değeri renginden anlaşılır. D ve Z arasındaki renk aralığında J’nin üzerinde olanlar yeterli beyazlığa sahiptir. Yani, J’nin üstündeki elmas takılar makul ve gerekli beyazlığa sahiptir. Pırlanta takılarda renk aralıkları şu harflerle tanımlanır:

D – E – F: Mükemmel beyaz
G – H: Tam beyaz
I – J: Hafif sarımsı beyaz
K ve geri kalanı Sarı

Berraklık: Berraklık pırlanta takılarda önemli bir noktadır. Ve eğer bir pırlanta mücevherde küçük kalıntılar varsa, o değerlidir. SI üzerindeki netlik kabul edilebilir ve değerlidir. Pırlanta takılarda berraklık aralığı şu harflerle anlatılmaktadır:

FL – IF: Tamamen boyasız
VVS1 – VVS2: Çok küçük görünmez lekeler var
VZ1 – VS2: Çok küçük görünmez lekeler var
SI1 – SI2: Küçük görünmez lekeler var
I1 – I2 – I3: Görünür lekeler var

Karat: Bir pırlantanın ağırlığı karat cinsinden ölçülür. Bir pırlantanın karat ağırlığı arttıkça, nadirliği ve dolayısıyla fiyatı da artar. 0.20 Ct üzeri evlilik teklifi için alınan pırlanta takılarda. tavsiye edilir.

Kesim: Kesim, 4C’lerin en önemlisidir çünkü pırlantanın ışıltısı üzerinde en büyük etkiye sahiptir. Pırlantanın kesimi, taşın parlak ışıltısını üreten şeydir. Kesim kalitesini ve eklerini tanımak için elinizde hareket ettirmelisiniz.

Pırlanta takılar nereden satın alınmalı? Sertifikası neden önemlidir? Nelere dikkat etmeli?

Pırlanta alırken birincil öncelik garantidir. Pırlantanın alındığı yerin güvenilir olması ve sertifikası olması gerekir. Mümkünse sadece pırlanta ile uğraşan yerler tercih edilmelidir. Pırlanta takılarda sertifikasyon son derece önemlidir. Kimlik kartına benzer. Kimlik kartlarımız hakkımızda bilgiler içerdiğinden, pırlanta takı sertifikaları renk, karat, kesim kalitesi vb. özellikleri içermektedir. Sertifikaların IGI, GIA, HRD gibi bağımsız kuruluşlar tarafından verilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Sertifika seviyesi de önemlidir; niteliksiz malzeme ile yapılmamalıdır. 0.30 Ct’den küçük taşların kullanıldığı pırlantalarda üretici firma tarafından verilen sertifikada herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Ancak 0.30 Ct’den büyük taşlar kullanılıyorsa laboratuvar sertifikası alınmalıdır.

Dikkat edilmesi gereken son şeyler:
Pırlanta takı satın alırken pazarlık payı yüksektir.
Fikrinizi değiştirirseniz ve mağazaya geri satmak istemeniz durumunda %20 kayıpla yeniden satmak için mağazayla anlaşmayı unutmayın.
Elmas mücevher mağazalarındaki spot ışıklar yanıltıcıdır. Bu nedenle pırlantaya elinizle kapatarak büyüteçle bakın.