En Doğru Seçiminiz

Etik Kaynak

Yalnzca ETik Kaynaklardan Temin Etdiğimiz Pırlantaları Kullanırız

Adelisa, etik elmas tedariği konusunu çok ciddiye almaktadır. Kimberly Prosesi Sertifikasyon Planını, Birleşmiş Milletler kararlarını ve Temiz Elmas Ticaret Yasasını tam olarak destekliyoruz ve üreticilerimizden ve tedarikçilerimizden satın aldığımız tüm elmasların ihtilafsız olduğuna dair güvence talep ediyoruz. Tedarikçilerimizden alınan KPCS sertifikaları merkez ofisimizde dosyalanmakta ve KPCS protokolüne uygunluk uyum sorumlumuz tarafından yıllık olarak izlenmekte ve gözden geçirilmektedir. 

Elmas Tedarik Tüm elmaslarımızı, Demokratik Kongo Cumhuriyeti (DRC) gibi savaşın parçaladığı ülkelerde çatışmaları finanse etmek için kullanmadıklarına dair bir tedarik garantisi garantisi ile saygın bayilerden tedarik ediyoruz. Elmasların yalnızca Hindistan, Güney Afrika, Avustralya ve Kanada gibi yasal ülkelerden tedarik edildiği Kimberly Sürecine uyuyoruz. 

“Burada fatura edilen elmaslar, finansman anlaşmazlığına dahil olmayan ve Birleşmiş Milletler kararlarına uygun olarak meşru kaynaklardan satın alınmıştır. Satıcı, kişisel bilgilere ve/veya bu elmasların tedarikçisi tarafından sağlanan yazılı garantilere dayanarak bu elmasların ihtilafsız olduğunu garanti eder.  

İş ortaklarımızdan sosyal ve çevresel açıdan sorumlu iş uygulamalarına bağlı kalmalarını bekleriz. Şirketimizin tedarik zincirinin etkisini ciddiye alıyoruz ve altının insanlara ve dünyaya saygılı bir şekilde çıkarılması ve işlenmesi gerektiğine inanıyoruz. Tedarik zincirinin her noktasında sorumlu uygulamaların ele alınmasını sağlamak için sorumlu altın taahhüdünün tedarikçileri içermesi gerektiğine inanıyoruz. Sektörümüzün tüm bölümlerinin katılımı olmadan, perakendecilerin sorumlu kaynak sağlama konusundaki bireysel taahhütleri anlamlı olmayacaktır.

Kimberley Süreci Nedir?

2003 yılında başlatılan Kimberley Süreci, sözde çatışma elmaslarının ticaretini ortadan kaldırmak için hükümetler, sivil toplum ve elmas endüstrisinin bir koalisyonudur. Çatışma elmasları, ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararında (Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı 1459) “meşru hükümetleri baltalamayı amaçlayan çatışmaları finanse etmek için isyancı hareketler veya müttefikleri tarafından kullanılan kaba elmaslar” olarak tanımlanmaktadır. Birleşmiş Milletler’in yetkisine dayanan Kimberley Süreci, ham elmasların uluslararası ticaretini düzenler. Programa katılanların şunları yapması gerekir: ‘Asgari gereksinimleri’ karşılayın ve ulusal mevzuat, kurumlar ve ithalat/ihracat kontrolleri oluşturun; Şeffaf uygulamalara ve kritik istatistiksel verilerin değiş tokuşuna bağlı kalmak; Yalnızca Programdaki diğer katılımcılarla ticaret yapın; Gönderileri çatışmasız olarak onaylayın. Bugün, Kimberley Süreci (KP), küresel ham elmas üretimi ve ticaretinin %99’undan fazlasını oluşturan 82 ülkeyi (tek katılımcı olarak AB ile) temsil eden 56 katılımcıya sahiptir. KP yılda iki kez Oturumlar Arası ve Genel Kurul toplantılarında toplanır. Katılımcı bir ülke tarafından yıllık, dönüşümlü olarak başkanlık edilir. Uzlaşmaya dayalı bir organ olarak KP, üçlü yapının tüm katılımcılarının yapıcı katılımına güvenir.